Nanaimo, de op één na grootste stad op Vancouver Island, was dit jaar de bestemming van de studiereis voor de minor International Urban Redevelopment aan de Breda University of Applied Sciences (BUas). Tijdens deze trip presenteerden studenten hun visies en plannen voor de herontwikkeling van winkelcentra in de stad.
BUas-studietrip naar Nanaimo: presenteren, fietsen en een tactische ingreep in Canada

Foto: Shutterstock
De minor
Afgelopen semester werkten vierdejaars BUas-studenten binnen de minor International Urban Redevelopment aan het verbeteren van de leefbaarheid en het terugdringen van de auto-afhankelijkheid in twee Canadese steden: Vancouver en Nanaimo. In beide steden stond een specifieke uitdaging centraal. In Vancouver ging het om de herinrichting van een straat en de directe omgeving, terwijl in Nanaimo plannen werden ontwikkeld voor twee winkelcentra.
Al dertien jaar lang biedt deze minor studenten de kans om met een frisse, Nederlandse en Europese blik aan de slag te gaan in Noord-Amerikaanse steden. Het gaat daarbij om actuele thema’s zoals het autoluw maken van stadscentra, duurzame gebiedsontwikkeling en het verbeteren van fietsvoorzieningen.
De trip
De reis begon met een flinke oversteek over de Atlantische Oceaan richting Toronto. Vanuit daar vlogen we verder naar de westkust van Canada, naar Vancouver. Na een ritje met de SkyTrain naar de haven stapten we op de ferry voor het laatste deel van de reis naar Nanaimo. Na bijna 24 uur onderweg te zijn geweest, werden we hartelijk ontvangen door onze hosts en konden we even op adem komen.
De tweede dag stond meteen in het teken van onze projecten. We bezochten de twee winkelcentra in Nanaimo waar we de afgelopen maanden aan gewerkt hadden - uiteraard op z’n Nederlands: per fiets. Dat gaf ons niet alleen een goed beeld van de locaties zelf, maar ook van hoe het is gesteld met de fietsinfrastructuur in Nanaimo.
Naast de bezoeken aan onze projectlocaties kregen we ook de kans om onze plannen te presenteren op het stadhuis van Nanaimo en op de campus van Vancouver Island University (VIU). De feedback die we daar kregen, konden we direct gebruiken voor de volgende stap: het presenteren van onze ideeën aan de inwoners van Nanaimo. In een van de winkelcentra stonden we met onze ontwerpen en gingen we met bezoekers in gesprek over de Europese benadering van stedelijke herontwikkeling.
Op onze laatste volledige dag in Nanaimo voerden we een zogeheten Tactical Urbanism-interventie uit. Op een brede kruising – met wegen van meer dan elf meter – versmalden we tijdelijk de rijbanen tot Nederlandse maatvoering. Zo konden we onderzoeken of dit zou zorgen voor lagere snelheden en een betere oversteekbaarheid voor voetgangers. En dat werkte: zodra de kruising opnieuw werd opengesteld, paste het autoverkeer zich direct aan de nieuwe situatie aan. Hopelijk inspireert dit de stad om vaker dit soort verkeersremmende maatregelen te overwegen.
Meer dan alleen studie
Natuurlijk was er ook ruimte om te genieten van de overweldigende natuur die Vancouver Island te bieden heeft. Tijdens meerdere hikes ontdekten we de prachtige, groene omgeving rondom Nanaimo. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de geweldige gastvrijheid van onze Canadese hosts: van barbecues tot diners, en van verhalen over de regio tot de geschiedenis van de First Nations - we zijn echt in de watten gelegd. Kortom: een inspirerende, leerzame én onvergetelijke trip!